Materská škola Námestie Slobody
Materská škola je účelová budova v správe MÚ v Dolnom Kubíne. Prvú budovu tvorí 5 tried s príslušenstvom. V štyroch triedach sa rozkladajú lehátka a jedna trieda má pevnú spálňu, v ktorej sú umiestnené deti najmladšej vekovej kategórie. Triedy sú vybavené novým nábytkom. V každej triede je množstvo učebných a didaktických pomôcok. Zdravotné a hygienické zariadenia sú pri každej triede. Odpovedajú počtu detí, sú bezpečné a sú zdravotne nezávadné. Interiér materskej školy je estetický, dotvorený prácami detí a personálom MŠ. Priestory sú krásne, veľké a sú usporiadané tak, aby vyhovovali pre rôzne skupinové a individuálne činnosti detí.V druhej budove- hospodárskej - sa nachádzajú kancelárie riaditeľky materskej školy, vedúcej zariadenia školského stravovania, kuchyňa, sklady a práčovňa.
Súčasťou materskej školy je veľká záhrada, ktorá je vybavená preliezačkami, pieskoviskom, malou horolezeckou stenou a voľným priestorom na hranie detí a na uskutočňovanie rôznych aktivít organizovaných našou materskou školou. Všetky vnútorné aj vonkajšie priestory spĺňajú bezpečnostné a hygienické normy.
Vlastné zameranie školy:
Náš školský vzdelávací program ,, Mravček Zvedavček,, sa riadi požiadavkami školského zákona a Štátneho
vzdelávacieho programu.
Regionálna výchova
Špecifikum materskej školy spočíva v obohacovaní výchovy a vzdelávania deti o regionálne prvky – ľudovú slovesnosť, folklór, ľudové zvyky, remeslá a tradície vo všetkých organizačných formách počas pobytu v materskej škole. Zameriavame sa na udržiavanie povedomia o ľudových zvykoch a tradíciách v regióne. Posilňujeme úctu ku kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu i regiónu. Poznávame rodný kraj, jeho históriu, prírodné krásy, pamiatky, kultúrne a folklórne dedičstvo, posilňujeme u detí hrdosť na tradície regiónu a na regionálnu kultúru.
Pohybová výchova
Výchovu a vzdelávanie obohacujeme o pohybové aktivity detí. Vychádzame z toho, že u dieťaťa predškolského veku je potreba pohybu najdôležitejším prejavom života. Je predpokladom správneho telesného vývinu. Pohybom si deti rozširujú obzor skúseností, tiež poznávanie okolitého sveta. Práve pohyb je vo forme telesného cvičenia základným prostriedkom rozvíjania a zdokonaľovania pohybových predpokladov dieťaťa. Snažíme sa o to, aby mali deti denne dostatok prirodzenej, ale aj cielenej pohybovej aktivity. Využívame veľkú záhradu s preliezačkami a okolitý terén s množstvom prírodných prekážok, Deti získavajú vďaka pohybu veľa nádherných zážitkov, prežívajú naozaj krásne detstvo.
“Pohyb je zdravou drogou, ktorá neničí telo, ale upevňuje ducha”.
Spolupráca s rodičmi
Snahou materskej školy je čo najlepšie spolupracovať so všetkými rodičmi. Hľadáme efektívne spôsoby a formy spolupráce, ktoré vyhovujú rodine aj škole. Komunikácia s rodinou nám dáva príležitosti dozvedieť sa , aké očakávania majú rodičia od školy, čo očakávajú od svojho dieťaťa, čo považujú za prednosti, čo za nevýhody, a či im vyhovujú aktivity, ktoré ponúkame.
Projekty
Projekt ,,Digi – škola, je zameraný na využitie interaktívnej tabule v konkrétnych výchovno - vzdelávacích činnostiach v materskej škole. Prostredníctvom práce s interaktívnou tabuľou deti poznávajú, rozvíjajú a upevňujú si poznatky o sebe, prírode, spoločnosti, uvedomujú si postupnosť a nadväznosť práce. Deti dodržiavajú stanovené pravidlá pri práci s PC.
Projekt - ,,Aby sme si rozumeli, realizujeme v spolupráci s Centrom výchovnej a psychologickej prevencie pri Pedagogicko – psychologickej poradni v Dolnom Kubíne
Cieľom tohto projektu sú tvorivé aktivity, ktoré prispievajú k posilneniu vzťahov, vzájomnej akceptácii, spolupráci, záujmu o druhého, uvedomenie si seba a zlepšeniu sebarealizácie.
Projekt - ,,Učíme sa hravo, ako sa hrať zdravo, realizujeme v spolupráci s Centrom výchovnej a psychologickej prevencie pri Pedagogicko – psychologickej poradni v Dolnom Kubíne. Program je zameraný na podporu pozitívneho sebaobrazu detí, ujasnenie významu hraníc a pravidiel v živote, podporu vyjadrenia emócií primeraným spôsobom.
Projekt- ,,Škôlka Ježka Separka, cieľom projektu v oblasti triedenia odpadu do papierových kontajnerov sa deti učia ochraňovať našu prírodu, vedia že triedením zachránia svoj strom, uvedomia si význam prírody pre spoločnosť, a dávajú príklad aj svojim rodičom..
Projekt,, Evička a deti, realizujeme v spolupráci so študentkami SZŽ a Červeným krížom. Cieľom tohto projektu. je, aby sa deti už v MŠ naučili postojom, ktoré spočívajú v úcte ku zdraviu, deti sa oboznamujú s pravidlami prvej pomoci, anatómiu ľudského tela.Projekt ,,Veselé zúbky, deti sa hravou formou oboznamujú s tým, ako rastú zúbky, ako sa majú o ne starať, aby mali úsmev bez škaredého kazu.